Aktuality

Nové termíny odborného kurzu

30.11.2020

Aychom našim klientům umožnili snadno organizovat odborný kurz podle zákona č. 136/2011 Sb. o oběhu bankovek a mincí, rozhodli jsme se vyhlásit termíny tohoto kurzu na další období dopředu:

PRAHA:

  •  VOLNO   9.12.2020 (středa) od 10:00
  •  VOLNO   7.1.2021 (čtvrtek) od 10:00
  •  VOLNO   4.2.2021 (čtvrtek) od 10:00
  •  VOLNO   4.3.2021 (čtvrtek) od 10:00

 


Podoba inovované 50 EUR bankovky odhalena

4. října 2016

Evropská cenrální banka představila vzhled inovované podoby 50 EUR bankovky, která by se měla objevit v oběhu ode dne 4.4.2017. Původní 50 EUR bankovka zůstává i nadále v platnosti a neplánuje se omezení její platnosti.


 

Na dovolené vás čeká nové euro, ztíží práci padělatelům

1. května 2013

Frankfurt - Ve čtvrtek se dostává do oběhu nová bankovka v hodnotě pěti eur. Bude mít více bezpečnostních prvků, aby bylo těžší ji zfalšovat, a díky speciálnímu laku dostane i nový nátěr, takže bude odolnější.

Evropská centrální banka plánuje použít nové prvky také u dalších bankovek, jejich zavádění bude postupné.

Jako první bankovka s novými prvky byla vybrána pětieurovka, protože je nejpoužívanější. Celkem mají přijít do oběhu tři miliardy kusů těchto nových bankovek.

Nejnápadnější změnou nové bankovky je její hladký povrch. Bankovka je potřena novým speciálním nátěrem, aby byla odolnější. Bude tak nepatrně silnější a také těžší. Změnu hmotnosti ale spotřebitelé určitě nepostřehnou, zvýší se totiž pouze na 0,71 gramu ze současných 0,63 gramu.

Z nových bezpečnostních prvků je nejnápadnější vodoznak a hologram na okraji bankovky, který představuje řeckou mytickou postavu Evropy. Podle ní rovněž dostala nová série bankovek název série Europa.

Natištěná číselná hodnota na přední straně při naklonění bankovky mění barvu od smaragdově zelené po tmavě modrou. Na obou krajích přední strany bankovky je také nový druh rýhování.

Navíc bude na bankovce nově napsána zkratka pro Evropskou centrální banku v devíti jazycích. Doposud byla v pěti.

Nové bezpečností prvky na bankovkách mají ztížit práci padělatelům. Podle údajů Evropské centrální banky se loni počet nalezených falešných eurobankovek snížil o 12,4 procenta na 531 000. Nejvíce se nadále falšují bankovky v hodnotě 20 a 50 eur. Celková hodnota falešných bankovek se pak snížila na 26 milionů eur z 29,9 milionu eur v roce 2011.

ECB chce postupně zavést nové bezpečnostní prvky i na dalších bankovkách. V příštím roce by se měla objevit nová bankovka v hodnotě deset eur a v roce 2015 v hodnotě 20 eur.

Dosavadní pětieurové bankovky zůstávají i nadále v platnosti. Centrální banky je budou postupně stahovat z trhu a měnit za nové, napsala agentura DPA.

ECB poskytuje veškeré informace o nové bankovce na internetových stránkách Euro: naše měna. Uvádí i několik zajímavostí: například životnost pětieurové bankovky je podle ECB stejná, jako délka života slunéčka sedmitečného, tedy 13 měsíců. Pokud by se vedle sebe položily všechny bankovky v hodnotě pěti eur, které byly loni v oběhu, obkroužily by zemi 4,6krát.

Zdroj: aktualne.cz


 

Nejpadělanější bankovka světa prošla faceliftem. Stodolarovka bude odolnější

28. dubna 2013

Se zpožděním více než dva a půl roku by měla v říjnu konečně přijít do oběhu nová stodolarovka. Bankovka s portrétem Benjamina Franklina získá řadu moderních ochranných prvků, které by měly výrazně ztížit práci padělatelům. Má totiž pověst nejfalšovanější bankovky na světě.

Stodolarovka, která má ze všech dolarových bankovek nejvyšší nominální hodnotu, je oblíbeným cílem padělatelů i proto, že je téměř univerzálním platidlem.

Podle odhadů se jich dvě třetiny nacházejí mimo území USA. V poslední době se podle amerických úřadů navíc objevila řada velmi kvalitních padělků, které často pocházejí ze Severní Koreje.

Podle Fedu trval vývoj nové bankovky přes deset let. Nová verze platidla přináší řadu vyspělých ochranných prvků. Na přední straně přibude například výrazný vystouplý modrý pruh. Jeho napodobení by mělo být velmi obtížné, jelikož pás není na bankovku vytištěn, ale je do ní "vetkán".

Nový vzhled byl poprvé představen již na konci roku 2010 s tím, že bankovka měla vstoupit do oběhu následující jaro. Kvůli problémům při produkci (výrobní linka poškozovala nové bankovky) Fed musel její nástup zastavit. Problémy způsoboval právě nový modrý ochranný pruh.

Změna stodolarovky je poslední v sérii úprav amerických bankovek. V roce 2003 získala nové ochranné prvky dvacetidolarovka.Následovaly pak hodnoty padesát, deset a pět dolarů. Jednodolarovka se měnit nebude, a zůstane tak patrně jediným zástupcem klasického zelenošedivého "stylu". Dolary v nových verzích jsou totiž zároveň mnohem barevnější.

Miliardy současných stodolarovek ale budou platit i nadále. Fed je ale bude postupně stahovat z oběhu a nahrazovat novými.

Zdroj: iHNed.cz


 

Nekvalitní padělky bankovek kolují po Táborsku. Chybí jim i vodoznak

7. března 2013

Na Táborsku se v prvních dvou měsících letošního roku objevily padělané bankovky. Policisté řeší už 13 případů. Falešné byly hlavně pětistovky a tisícovky. Padělky přitom nejsou příliš kvalitní a podle policistů by je měl odhalit i laik.

Nápadně hladký papír, chybějící vodoznak i většina dalších bezpečnostních prvků. Tak popisuje policie falešné bankovky, které se od začátku letošního roku ve větší míře objevují na Táborsku.

"Jejich nominální hodnota byla shodně po pěti případech 500 a 1 000 korun, dále jsme zachytili dvě bankovky v hodnotě 2 000 korun a jednu dvousetkorunovou," uvedl táborský policejní mluvčí Miroslav Doubek s tím, že po autorech peněz kriminalisté pátrají.

Potvrdil, že se vesměs jednalo o méně zdařilé padělky, které by měl rozpoznat i laik. Například kovový okénkový proužek nebyl stříbrné, ale černé barvy, případně byl pouze nahrazen nalepenou napodobeninou.

Barvy bankovek byly tmavší, obrysy neostré a peníze neodpovídaly dokonce ani rozměrově a byly i špatně ustřižené. "Přesto s nimi lidé platili a zajistila je až pošta nebo banka," doplnil Doubek.

Upozornil, že pokud někdo zjistí, že se mu do ruky dostal padělek, nesmí ho dál použít k placení. Hrozí za to až dva roky vězení.

Falešné peníze je možné předat České národní bance, případně některé z bank či na policii. Na náhradu ovšem člověk nárok nemá.

Zdroj: iDNES.cz


 

Lhůta pro výměnu padesátikorunových bankovek skončila

31. března 2012

V sobotu 31. března skončila lhůta pro výměnu padesátikorunových bankovek na pokladnách obchodních bank. Bankovka je od 1. dubna 2011 neplatná. V oběhu přitom stále zůstává zhruba 12 miliónů papírových padesátikorun v celkové hodnotě zhruba 600 miliónů korun.

Neplatné padesátikorunové bankovky budou od dubna až do konce března 2017 vyměňovat pouze pobočky České národní banky v sedmi městech ČR. Náhradu za bankovky poskytnou od 2. dubna pobočky ČNB v Praze, Plzni, Hradci Králové, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a v Ústí nad Labem.

Bankovky lidem vymění na počkání a bez poplatku. Platí to i u většího množství bankovek, pokud jsou srovnané podle stran a směru tisku a po stovkách shromážděné do přepáskovaných balíčků.

Padesátikorunovou bankovku v oběhu loni 1. dubna plně nahradila padesátikorunová mince. Od té doby na pokladnách obchodních bank a ČNB občané a banky vyměnili neplatné padesátikorunové bankovky v hodnotě přes 100 milionů korun.

Celkově bylo v ČR ke konci loňského roku v oběhu přes 2,1 miliardy bankovek a mincí, což je ve srovnání s rokem 2010 nárůst o zhruba 61 miliónů. Rovněž stoupla hodnota peněz v oběhu z předloňských 391 miliard korun na téměř 411 miliard korun na konci roku 2011.

Z platných bankovek je nejvíce tisícikorun, téměř 124 miliónů proti necelým 123 miliónům předloni. Následují bankovky v hodnotě 2000 korun, kterých je přes 62 miliónů kusů. Předloni jich bylo zhruba 56 miliónů. V případě platných mincí kralují peněžnímu oběhu koruny a dvoukoruny.

Zdroj: novinky.cz


 

Řežábek z ČNB: Někteří obchodníci nefér odmítají poškozené bankovky

21. listopadu 2011

Pokladní v obchodech se nyní bojí přijímat poškozené bankovky. Často opatrnost přerůstá v nekorektní chování vůči zákazníkům, říká Pavel Řežábek z bankovní rady ČNB.

Příčinou jsou nová pravidla pro výměnu poškozených bankovek, která v Česku platí od léta. "Stávající legislativa dala občanům více jistoty," míní Řežábek.

Pokud obchodník odmítne vzít natrženou bankovku, měli by ho zákazníci upozornit, že porušuje zákon. "Následně si můžete podat stížnost ČNB či České obchodní inspekci," dodává Řežábek.

Čtenářce Pavle takto například odmítla vzít pokladní v hypermarketu dvoutisícovou bankovku s natrženým růžkem, přitom v trafice o pár metrů vedle tou stejnou dvoutisícovkou zaplatila bez problémů. Z vašich dotazů vyplývá, že s podobnými problémy máte obdobnou zkušenost.

Otázka: Dobrý den, když mi obchodník, u kterého nakupuji, vydá zpět zbývající částku a některá z vydaných bankovek je poškozená, například mírně natrhnutá, mohu jí odmítnout a žádat o jinou nepoškozenou bankovku?

Odpověď: Ano. Máte právo ji odmítnout.

Otázka: Dobrý den, pokud při placení v supermarketu odmítne pokladní přijmout běžně poškozenou bankovku a já nemám u sebe jinou, jak mám postupovat?

Odpověď: Nechte si zavolat vedoucího směny. Běžně poškozenou bankovku musí přijmout.

Zajímali jste se také o to, zda je lze získat náhradu za bankovku, kterou poničí voda, požár nebo ji počmárá malé dítě. Dotazovali jste se například na to, zda mají obchodníci právo požadovat: "Pětitisícové a dvoutisícové bankovky nepřijímáme." A tázali jste se i na detaily, jak poznat, která bankovka je nestandardně poškozená a stává se tak bezcenným kusem papíru.

Zdroj: iDNES.cz

Vaše důvěra nás zavazuje.

Rádi zodpovíme všechny otázky ohledně zákonných povinností, platné legislativy a poradíme s výběrem našich služeb.


Tel.:775 647 104
Tel.:774 883 088
Tel.:257 325 117
Fax:257 326 716
E-mail:info@edusystems.cz


V případě zájmu o osobní schůzku nás prosím kontaktujte.EDU systems provozuje společnost IDEA 4 systems s.r.o., pověřená Českou národní bankou k provádění odborných kurzů o rozpoznávání bankovek a mincí podezřelých z padělání nebo pozměňování podle § 33 zákona č. 136/2011 Sb. o oběhu bankovek a mincí.